Kakva suvremena ekonomija u globalnim gradovima oblikuje prostor pročitajte u članku Mislava Matejka i Antonija Mihalića, studenata 2. godine preddiplomskog studija geografije u Zagrebu.
ekonomska geografija
-
-
Polako ali sigurno bliži se kraj još jedne kalendarske godine, kada ćemo već uobičajeno sa svih strana biti obasipani najrazličitijim top listama svega onoga što je obilježilo prethodnu godinu. Niti mi se nismo mogli oduprijeti tom zaraznom trendu.
-
Hainan je najjužnija kineska provincija. Prikazan je razvoj provincije od periferije „vrata pakla“, kako su otok nazivali do suvremenog razvoja i „fenomena Hainan“, koji se često navodi kao uspješan primjer kineskog modela tranzicije.
-
Slobodne zone mogu se definirati kao prostorno uža područja, odvojena od ostalog državnog i carinskog teritorija u kojima su, više ili manje, suspendirani nacionalni, carinski, devizni, vanjskotrgovački i porezni propisi domicilne zemlje; Povlastice, olakšice i stimulacije privlače inozemne i domaće investitore da ulažu svoja sredstva u industrijsku proizvodnju, doradu, oplemenjivanje i pripremu robe za tržište, kao i u poslove skladištenja, distribucije, izvoza, uvoza i prijevoza robe sa svrhom da se poveća međunarodna konkurentnost robe.
-
EuropaHistorijska geografijaStanovništvo i gospodarstvoSvijetTemeUrbano i ruralno
London – transformacija globalnog grada
London je danas, uz New York i Tokyo, globalni grad najvišeg reda; Nekada središte velikog imperijalističkog carstva, potom važan industrijski grad, u proteklih je pola stoljeća dobijao novu ulogu; Kako je London postao globalni grad i što je to značilo za njegove stanovnike?
-
Historijska geografijaHrvatskaIstočna HrvatskaOkoliš i zaštita prirodeSlavonijaStanovništvo i gospodarstvoTeme
Kad kažem hrast, mislim na spačvanske šume…
“Kad kažem hrast, mislim na spačvanske šume”, napisao je književnik i šumar Josip Kozarac 1888 godine. Je li nam danas, 117 godina poslije, asocijacija na hrastove šume jednaka Kozarčevoj?
-
“Tko još nema nikakvu strategiju prema Kini, njemu se više ne može pomoći” riječi su to jednog njemačkog ekonomskog analitičara. Desetljećima unazad čitali smo članke s naslovima tipa “Kina – div koji se budi”, a još je Napoleon rekao: “Kad se Kina probudi, zatrest će se svijet”. Je li konačno došlo vrijeme “izlaska zmaja iz ljuske”? Jesmo li svjedoci povijesnog procesa koji će znatno promijeniti svjetsku gospodarsku, ali i geopolitičku scenu?
-
Estonija – država koju zovu ,,europskim tigrom” bilježi velike uspjehe u gospodarstvu i ubraja se među najuspješnije tranzicijske zemlje.
-
Istočnoazijski tigrovi (ili “četiri mala azijska zmaja”) naziv je koji se odnosi na gospodarstva Tajvana, Hong Konga, Južne Koreje i Singapura – ovaj epitet navedene su zemlje i gradovi dobili zahvaljujući visokim stopama gospodarskog porasta i iznimno brzoj industrijalizaciji u razdoblju od početka 1960-ih do 1990-ih.
-
Često se ističe da je dobra lokacija ključna za uspješno poslovanje prodavaonice; No utječe li lokacija, osim na zaradu, i na vrstu prodavaonice? Zašto se trgovački centri lociraju na rubu i u središtu grada, a hipermarketi negdje između?
- 1
- 2