Pitanje odnosa Turske i Europske unije kao nositelja europskog integracijskog procesa predmet je političkog i geostrateškog spora koji traje više od pedeset godina. Turskoj je još 1960-ih godina „obećano“ punopravno članstvo nakon neodređenog vremenskog perioda, a do danas ona nije postala članica Europske unije. Koji su razlozi tome i kakve su perspektive budućeg odnosa Turske i Europske unije pročitajte u članku Dade Jakupovića i Ive Babić.
Europska unija
-
-
EuropaNjemačkaStanovništvo i gospodarstvoSvijetTemeUrbano i ruralno
Urbani sustav Njemačke prije i poslije ujedinjenja
Njemačka je danas jedna od najurbaniziranijih europskih država s dugom tradicijom urbanog razvoja. O razvoju urbanog sustava Njemačke prije i poslije ujedinjenja pročitajte u članku Zdenka Braičića.
-
EuropaNjemačkaStanovništvo i gospodarstvoSvijetUrbano i ruralno
Istok – Leipzig – Zapad
by Tea LončarIako je Njemačka u cjelini razvijena zemlja, primjetne su razlike između njenih zapadnih i istočnih saveznih pokrajina. Na zapadne pokrajine obično gledamo kao na prostor s pozitivnim, a na istočne s negativnim predznakom. Ima li ipak iznimaka od ovog ˝pravila˝, saznajte kroz primjer Leipziga ili kako ga njegovi stanovnici nazivaju, “grada na početku”.
-
Jesmo li i pored čestog doticaja s ovom temom o Europskoj uniji ipak neznalice?
-
Jedan od najmanjih, ali sasvim sigurno i najslavnijih studentskih gradova ne samo u Njemačkoj nego i Europi je Tübingen. Otkrijte zbog čega je jedan tako mali gradić na rijeci Neckar postao slavno sveučilišno središte.
-
U prvom dijelu pokušali smo prikazati razvoj željezničkog prometa kroz povijest; U ovom nastavku pobliže ćemo objasniti programski dokument Europske unije Europska prometna politika za 2010: vrijeme odluke i njegovu važnost te objasniti položaj željezničkog prometa u prometnom sustavu Europe.
-
EuropaHistorijska geografijaHrvatskaMađarskaPromet i energetika
Cestovni promet u hrvatsko-mađarskom pograničnom području i perspektive formiranja transgranične regije
Padom «željezne zavjese» i tendencijama širenja Europske unije na istok, u posljednjih desetak godina konstantno jača međudržavna suradnja nekad socijalističkih zemalja s razvijenim zemljama Europske unije; U područjima najtješnje međudržavne gospodarske i kulturne suradnje došlo je do povezivanja susjednih graničnih regija pa čak i formiranja transgraničnih regija; Kakva je situacija u hrvatsko-mađarskom pograničnom području?.
-
Svibanj 2004. godine označio je novi početak za zemlje bivšeg Istočnog bloka koje su postale dio toliko željenog Zapada te je dao nadu ostatku europskih zemalja da i za njih postoji mjesto u Europskoj uniji. Hrvatska je na najboljem putu da ostvari svoj “zapadni san”, a dvadeset studenata Geografskog odsjeka iz Zagreba iz prve je ruke saznalo kako unija “diše” i kako funkcionira njezina najjača članica – Njemačka.
-
1. svibnja 2004. godine u Europsku uniju primljene su pribaltike zemlje koje su po mnogo čemu vrlo bliske Hrvatskoj. Slični položaj u kojem se nalaze, prošlost i slični planovi za budućnost te međusobna podrška ono su što povezuje Hrvatsku i ove zemlje. Relativno velika prostorna udaljenost ne bi trebala biti prepreka boljem upoznavanju pribaltičkog tranzicijskog trolista.