Tribina “Hrvatske planine između stvarnosti i mogućnosti” povodom Međunarodnog dana planina 2012. godine
O tribini "Hrvatske planine između stvarnosti i mogućnosti" održanoj na dan planina prije dvije godine pročitajte u tekstu Nenada Buzjaka.
O tribini "Hrvatske planine između stvarnosti i mogućnosti" održanoj na dan planina prije dvije godine pročitajte u tekstu Nenada Buzjaka.
U polupustinjski ravnjak Colorado u Arizoni u duljini od 446 km toka rijeke Colorado usječen je impresivni Grand Canyon – širok od 180 m do 29 km, a dubok i više od 1800 m. O tom prirodnom "čudu" više pročitajte u članku Petre Radeljak.
Preko polovice površine Hrvatske okarakterizirano je krškim reljefom. Najveći dio hrvatskog krša dio je prostranog krškog područja Dinarida. Međutim, krš nalazimo i u sjeverozapadnom i istočnom dijelu. Jedno takvo krško područje je u okviru PP Papuk.
Crnopac je najsjeverniji, najviši i najokršeniji dio jugoistočnog Velebita. Karakteriziraju ga brojni površinski i podzemni krški fenomeni, a najpoznatije su Cerovačke špilje.
U planinskim prostorima klimatska obilježja mogu biti značajno različita već i na malim udaljenostima. Na prostoru Hrvatske po svojim se klimatskim specifičnostima posebno ističu ponikve o čemu možete pročitati u sljedećem članku.
U ovom članku, koji daje osvrt na istraživanja zaravni u kršu Hrvatske, možete pročitati više o njihovom razvoju, koji predstavlja jedan od najvećih geomorfoloških problema.
Nije moguća jednostavna jezična periodizacija. Utjecaji pojedinih jezika su se prožimali. Latinski jezik se održao dugo poslije propasti Rimskog Carstva. Posebno je važna dugotrajna koegzistencija latinskog i njemačkog jezika. Prvo je nastala riječ, a mnogo kasnije...
Treba naglasiti kako se karbonatne stijene, za koje su najčešće vezani krški prostori, prostiru na oko 30 milijuna km2 ili na oko 20% ukupne svjetske kopnene površine. U svijetu se inače izdvaja nekoliko različitih tipova krša. U područjima toplih i vlažnih klima...
gost autor (ivo lučić) Vjetrenica je složen podzemni sustav nastao u dubokom i iznimno razvijenom kršu donjeg slijeva Trebišnjice. No slika koju iz takvih okolnosti može crpsti niz geo-znanosti, nije jedino čime obiluje Vjetrenica. Biologija ovdje zatječe...
Nedavno je svijetlo dana ugledalo vrijedno izdanje sabranih djela akademika Josipa Roglića: «Krš i njegovo značenje»; Radi se o prvom u nizu od šest planiranih izdanja ovog vrsnog hrvatskog geografa čija se 100-ta obljetnica rođenja obilježava 2006 godine; Upravo u sklopu ove obljetnice započelo se je sa serijom izdanja sabranih djela u šest svezaka, tematski podijeljenih prema interesima i znanstvenom opusu akademika Roglića.
Jeste li ikada zamišljali kako se krećete kroz potpuno nepoznati i neistraženi prostor, gdje ljudska noga nije nikada kročila, a da bi to ostvarili ne morate biti astronaut, možete biti - speleolog.