Transgranične vode – uz Svjetski dan voda 2009.
Ovogodišnji Svjetski dan voda, 22. ožujka obilježava se pod temom Zajedničke vode, zajedničke mogućnosti (Shared Waters, Shared Opportunites). Poseban naglasak stavljen je na transgranične vode.
Ovogodišnji Svjetski dan voda, 22. ožujka obilježava se pod temom Zajedničke vode, zajedničke mogućnosti (Shared Waters, Shared Opportunites). Poseban naglasak stavljen je na transgranične vode.
Cipar je već duže vremena jedno od problematičnih europskih područja nad kojim se za prevlast bore dvije europske zemlje – Grčka i Turska. O Cipru kao otoku vječitog dualizma pišu nam studentice istraživačkog studija geografije Marija Martinjak, Zlatka Matek i Ivana Matošević.
Prošlo je već pedeset godina od potpisivanja Londonskog memoranduma, sporazuma kojim je, nakon desetljeća oštre krize, riješen problem razgraničenja Italije i Jugoslavije. Potpisima na tome sporazumu definirani su i posljednji kilometri kopnene granice tadašnje Narodne Republike Hrvatske. No do ostvarivanja ovoga mirovnog rješenja sve strane upletene u ovu krizu morale su proći trnovit put napetih situacija i mučnih diplomatskih pregovora.
Padom «željezne zavjese» i tendencijama širenja Europske unije na istok, u posljednjih desetak godina konstantno jača međudržavna suradnja nekad socijalističkih zemalja s razvijenim zemljama Europske unije; U područjima najtješnje međudržavne gospodarske i kulturne suradnje došlo je do povezivanja susjednih graničnih regija pa čak i formiranja transgraničnih regija; Kakva je situacija u hrvatsko-mađarskom pograničnom području?.
"Ne postoje dva povjesničara koja uvijek imaju isto mišljenje o prošlim događajima, ali problem je u tome što obojica misle da su u pravu" Ova izjava bivšeg američkog predsjednika Harryja S. Trumana najbolje ocrtava izraelsko-palestinskog sukob; oba naroda imaju različite poglede na iste povijesne događaje i svaka strana krivnju za sukobe svaljuje na drugu stranu.