Pitanje odnosa Turske i Europske unije kao nositelja europskog integracijskog procesa predmet je političkog i geostrateškog spora koji traje više od pedeset godina. Turskoj je još 1960-ih godina „obećano“ punopravno članstvo nakon neodređenog vremenskog perioda, a do danas ona nije postala članica Europske unije. Koji su razlozi tome i kakve su perspektive budućeg odnosa Turske i Europske unije pročitajte u članku Dade Jakupovića i Ive Babić.
politička geografija
-
-
DemogeografijaHistorijska geografijaKanadaPolitička geografijaSjeverna AmerikaStanovništvo i gospodarstvo
Francuska Kanada – obilježja kulturne regije
by Ivan ŠulcO osnovnim obilježjima Francuske Kanade kao kulturne regije te težnji za njezinim izdvajanjem iz Kanade, pročitajte u članku Ivana Šulca, studenta Geografskog odsjeka.
-
EuropaFrancuskaStanovništvo i gospodarstvoSvijet
Nacionalne manjine u Europi – primjer Francuske
by Iva BabićO nekim problemima i statusu nacionalnih manjina u Europi na primjeru Francuske pročitajte u članku Ive Babić i Branimira Arbanasa, studenata 2. godine preddiplomskoga istraživačkog studija geografije.
-
Pjesme koje pjevamo, jezik kojim govorimo, pa čak i karakterne osobine koje posjedujemo, sve to se na različite načine pridodaje „nama“ ili „njima“ u nastojanju da lakše razumijemo i uvedemo svojevrstan red u stvari koje nas okružuju; Iako često nejasnog porijekla, etnički identiteti danas se percipiraju kao nepromjenjiva činjenica i služe kao izvor ponosa na utakmicama reprezentacije, lakoglazbenim natjecanjima ili se pak koriste kao sredstvo manipulacije za postizanje najgorih ciljeva.
-
Obrazovanje i znanostPoznati geografi
Akademik Josip Roglić – stota godišnjica rođenja najpoznatijeg hrvatskog geografa
Josip Roglić bio je čovjek ispred svoga vremena; Prije pola stoljeća istraživao je pojave i procese ključne za Hrvatsku danas: prometno povezivanje sjevera i juga naše domovine, značenje obala u suvremenom gospodarskom razvoju, zaštitu okoliša te ono po čemu je bio svjetski poznat znanstvenik – fenomen krša; Akademik Josip Roglić rođen je na današnji dan 1906 godine u Župi Biokovskoj.
-
Na sjeveru Ugande već 18 godina neprekidno traje sukob između vladinih snaga i pobunjeničke skupine LRA (Lord’s Resistance Army) U sukobima su stradale tisuće civila, a najnoviji podaci humanitarnih organizacija govore o čak 1,6 milijuna raseljenih osoba ili 90% ukupnog stanovništva sjevernih provincija.
-
Dana 25. svibnja 1963. godine 32 nezavisne afričke zemlje izglasale su u Adis Abebi Rezoluciju Organizacije Afričkog Jedinstva. Bio je to prvi korak prema povezivanju afričkih zemalja nedugo nakon vala dekolonizacije koji je zahvatio kontinent početkom 60-ih godina 20 st.
-
“Tko još nema nikakvu strategiju prema Kini, njemu se više ne može pomoći” riječi su to jednog njemačkog ekonomskog analitičara. Desetljećima unazad čitali smo članke s naslovima tipa “Kina – div koji se budi”, a još je Napoleon rekao: “Kad se Kina probudi, zatrest će se svijet”. Je li konačno došlo vrijeme “izlaska zmaja iz ljuske”? Jesmo li svjedoci povijesnog procesa koji će znatno promijeniti svjetsku gospodarsku, ali i geopolitičku scenu?
-
Historijska geografijaHrvatskaTeme
Uz godišnjicu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske: Razvojni put stjecanja hrvatske neovisnosti
Dana 15. siječnja 1992 Republiku Hrvatsku priznale su države članice tadašnje Europske zajednice kao i druge svjetske države; trnovit put kojega je do sada Hrvatska prešla na putu prema europskim zvijezdama privodi se konačnoj fazi u kojoj bi se Hrvatska trebala u potpunosti uključiti u europsku zajednicu naroda.
-
EuropaHistorijska geografijaHrvatskaHrvatski otociItalijaJužno hrvatsko primorjeSjeverno hrvatsko primorjeSvijet
Tršćanska kriza kroz odjeke u tisku
by urednikProšlo je već pedeset godina od potpisivanja Londonskog memoranduma, sporazuma kojim je, nakon desetljeća oštre krize, riješen problem razgraničenja Italije i Jugoslavije. Potpisima na tome sporazumu definirani su i posljednji kilometri kopnene granice tadašnje Narodne Republike Hrvatske. No do ostvarivanja ovoga mirovnog rješenja sve strane upletene u ovu krizu morale su proći trnovit put napetih situacija i mučnih diplomatskih pregovora.
- 1
- 2