Problematika održivosti zaštićenih područja često se stavlja na margine istraživanja održivosti, zbog uobičajene percepcije da su ona samim svojim postojanjem održiva ili da je jedina problematika održivosti u njima turizam.
zaštićena područja
-
-
GeomorfologijaKlima i vodeOkoliš i zaštita prirodeReljef i tloSjedinjene Američke DržaveSjeverna AmerikaStanovništvo i gospodarstvoSvijet
Grand Canyon – put u središte Zemlje
U polupustinjski ravnjak Colorado u Arizoni u duljini od 446 km toka rijeke Colorado usječen je impresivni Grand Canyon – širok od 180 m do 29 km, a dubok i više od 1800 m. O tom prirodnom “čudu” više pročitajte u članku Petre Radeljak.
-
GeomorfologijaHrvatskaIstočna HrvatskaOkoliš i zaštita prirodeReljef i tloSlavonijaTeme
Geomorfologija krša Papuka – kap krša u srcu Slavonije
by Ivan ŠišakPreko polovice površine Hrvatske okarakterizirano je krškim reljefom. Najveći dio hrvatskog krša dio je prostranog krškog područja Dinarida. Međutim, krš nalazimo i u sjeverozapadnom i istočnom dijelu. Jedno takvo krško područje je u okviru PP Papuk.
-
HrvatskaIstočna HrvatskaOkoliš i zaštita prirodeSlavonijaStanovništvo i gospodarstvo
Park prirode Lonjsko polje
Park prirode Lonjsko polje jedan je od dva predstavnika močvarnih parkova prirode u Hrvatskoj. Više o njemu pročitajte u članku Jelene Lončar.
-
Bosna i HercegovinaEuropaSvijet
Park prirode Blidinje – skijaška destinacija Bosne i Hercegovine
by Ana RimanićPark prirode Blidinje osnovan 30. travnja 1995. godine smjestio se u središnjem dijelu visokih planina Bosne i Hercegovine. Prostire se na površini od 364 km2 na prostoru tri općine, Posušje, Tomislavgrad i Jablanica. Više o Parku prirode Blidinje čitajte u članku Ane Rimanić.
-
HrvatskaOkoliš i zaštita prirodeReljef i tloSredišnja HrvatskaStanovništvo i gospodarstvoUrbano i ruralno
Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje
U nastavku ćemo vas upoznati sa prirodnim i kulturnim bogatstvom ovog slikovitog planinskog područja i zelene oaze nadomak Zagreba.