Neki geomorfološki aspekti Petrinjskog potresa – preliminarna razmatranja
--- Stručni članakO vezama rasjeda, potresa i reljefa.
O vezama rasjeda, potresa i reljefa.
Prikaz nove znanstvene monografije hrvatskih i slovenskih geografa.
Nakon 101 dana boravka na moru Kon-Tiki se nasukao na koraljni greben kod atola Raroia u Polineziji. Ekspedicija je uspjela, a Thor Heyerdahl i njegova posada pokazali su da su južnoamerički narodi mogli na splavima putovati na otoke južnog Tihog oceana.
Povod za šetnju najstarijim zagrebačkim grobljem je sjećanje na neke od zaslužnih hrvatskih geografa.
O avanturama svjetskog putnika piše Josip Mikinac.
Wind Cave prva je špilja na svijetu koja je zaštićena kao nacionalni park. Iako je istražuju već 140 godina, u svojih 248 kilometara kanala krije još brojne prirodoslovne tajne.
Ploviti morem oduvijek je zahtijevalo znanje i vještinu. Hrvatska ima jednu od najrazvedenijih obala u svijetu. Oko 70% duljine hrvatske obale odnosi se na obalu 1246 otoka, otočića, hridi i grebena. Plovidba zbog brojnih otoka i otočića ponekad predstavlja pravu opasnost.
Pročitajte kako se prostorna stvarnost ugrađuje i modificira u videoigrama te kako videoigre oblikuju prostor. Vrlo zanimljiv i inovativan članak Ivora Mardešića.
Prirodni rizici su prirodne opasnosti koje ljudi često zanemaruju na vlastitu štetu. U Zemljinu geosustavu prirodni procesi djeluju neprestano, a kad zaprijete ljudskim zajednicama i njihovim aktivnostima nazivamo ih rizicima ili hazardima.
Izazovi zaštite vode u krškim područjima Hrvatske su brojni. Prethode im opsežna, skupa i ponekad neizvjesna istraživanja zbog skrovitih putova vode u podzemlju.
Vikendice su za nekoga bile statusni simbol, za nekoga znak uspjeha u životu. V. T. Opačić preporučuje koje termmine koristiti kada pišemo i govorimo o tom fenomenu.